تبلیغات
مروری بر کسب و کار اینترنتی - سایت الکسا و نقش آن در بررسی وب سایت ها

سایت الکسا و نقش آن در بررسی وب سایت ها

یکی از زیرمجموعه‌های شرکت بزرگ آمازون، الکسا می‌باشد.  الکسادر آوریل سال ۱۹۹۶ کار خود را آغاز کرد و روز به روز دامنه خدمات و فعالیت خود در سطح اینترنت را گسترش داد و امروزه بعنوان یک منبع مفید از داده‌های وبگاه‌های اینترنتی شناخته می‌شود و می‌توان گفت امتیاز الکسا بعد از پیج رنک گوگل، برای صاحبان سایت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی اهمیت زیادی دارد. در اصل آلکسا یک وب سایت آنالیز کننده ترافیک وب سایت ها است و سایتها را بر اساس تعداد بازدید کاربران رتبه بندی میکند. این سایت رتبه بندی سایت ها و وبلاگ ها را از نظر میزان بازدید و محبوبیت با عدد نشان میدهد. بسیاری از کاربران ، برای تخمین بازدید سایت ها و یا جذب تبلیغات از آمارهای این سایت استفاده می کنند.

این سایت قابلیت رتبه بندی سایت یا وبلاگ شما را در بین کل سایت های موجود در اینترنت و یا در کشوری که بیشترین بازدیدکنندگان شما متعلق به آنهاست دارا می باشد. شما با استفاده از این سایت میتوانید آمارهای زیر را از این سایت دریافت کنید .

·         مشاهده رتبه سایت بر اساس کشور و جهان

·         مشاهده تعداد لینک از سایتهای دیگر به سایت شما

·         میانگین مدت زمانی که بازدید کننده ها در سایت شما وقت میگذارند

·         میانگین تعداد صفحاتی که مشاهده میکنند

·         سایتی که بیشترین بازدید را به سایت شما ارجاع میدهد

·         درصد بازدید از هر زیر دامنه سایت شما

اگر وب سایتی در کشور خود جزو ۵۰ تا ۱۰۰ وب سایت اول در سایت الکسا نمایش داده شود مشخص کننده ارزش بالای این سایت خواهد بود . در این حالت وب سایتهای دیگر سعی میکنند با پیدا کردن اینگونه سایتها که ترافیک بالایی دارند از آنها برای نمایش تبلیغات یا گرفتن لینک استفاده کننده که این امر موجب افزایش درآمد و افزایش ارزش سایتهای پربازدید خواهد شد. هر چه تعداد بازدید کننده های یک سایت بیشتر باشد رتبه الکسا آن کمتر شده و به عدد یک نزدیکتر میگردد. سایت الکسا آمار خود را روزانه به روز رسانی میکند .

اگر شما قصد دارید سایت یا وبلاگ خود را در این سایت ثبت و آمارهای آن را بررسی کنید نیاز است در این سایت ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام بایستی آدرس سایت خود را در آن وارد کنید و کد مخصوص خود را دریافت و آن را در قسمتی از سایت خود که اعلام میشود درج نمائید .

یک سوالی که زیاد پرسیده میشود این است که ایا میشود الکسا را فریب داد. در پاسخ باید گفت بله ولی با ایجاد ترافیک مصنوعی یا همون فریب الکسا برای نمایش بازدید بیشتر هیچ موفقیتی کسب نمیشه زیرا الکسا به شما فقط آمار نشان میدهد و ارائه آمار غلط و فریب الکسا به معنی رشد ترافیک سایت شما نیست. و تنها ممکن است برخی از وبمسترها برای فریب دادن مشتریان جهت جذب تبلیغ از این موارد غیر حرفه ای بهره برداری کنند. باتوجه به اینکه در ایران بسیاری از مدیران سایت‌ها برای تبلیغ محصولات و وبسایت خود از رتبه و آمار الکسا برای انتخاب وبسایت تبلیغ کننده استفاده می‌کنند، از چند سال گذشته روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه الکسا به وجود آمده است. روش پاپ آپ هرچند از رتبه سایت مبدا می‌کاهد اما رتبه سایت تبلیغ شده را به شکل کاذب بهبود می‌بخشد. استفاده از سایتهای تبادل بازدید خودکار یا همون تبلیغات پاپ آپ نمونه ای از این روش ها میباشد. البته گاهی میتوان متوجه اینگونه ترافیک های مصنوعی شد. همانطور که در قسمت بالا گفتیم الکسا قسمتی دارد که نشان میدهد کدام سایتها بیشترین بازدید کننده ها را به سایت شما ارسال کرده اند. در اصل الکسا به شما نشان میدهد که بازدید کنندگان از طریق کدام سایت به سایت شما ارجاع داده شده اند. اگر شما در یک سایت سفارش تبلیغات داده باشید طبیعی است که از این سایت بازدید کننده زیادی داشته باشید . اما اگر در این قسمت نام سایتهای تبادل بازدید را مشاهده کنید و یا در سایت ارجاع دهنده تبلیغ بنری از سایت مورد نظر مشاهده نکردید میتوان اینگونه فهمید که ترافیک ثبت شده در الکسا واقعی نیست .

حال در ادامه نیاز است با مفهوم بانس ریت (Bounce Rateدر الکسا نیز آشنا شوید .

بانس ریت درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می شوند. بانس ریت در اصل نشان دهنده جذابیت سایت برای بازدید کننده است و هر چه درصد آن کمتر باشد بهتر است. اگر درصد بانس ریت بالا باشد به این معنی است که بیشتر بازدید کننده ها بعد از دیدن یک صفحه به بازدید از سایر صفحات تشویق نشده اند یا مورد جذابی برای حفظ کاربر در سایت وجود ندارد و کاربران بلافاصله بعد از ورود سایت را ترک میکنند. با استفاده از نرخ بانس ریت میتوان نوع ترافیک ورودی را تحلیل کرد. به عنوان مثال سایتی که به تعداد زیاد تبلیغات پاپ اپ سفارش داده است نرخ بانس ریت سایتش در الکسا نزدیک به ۱۰۰ درصد خواهد بود. زیرا کاربران در زمانی که با پنجره های پاپ آپ روبرو میشوند بلافاصله آن صفحه را میبندند و سراغ صفحات دیگر سایت نیز نخواهند رفت .


منبع: سایت سودآور


طبقه بندی: رتبه سایت،  رتبه الکسا،  سئو،  مدیریت کسب و کار اینترنتی،  آموزش کسب و کار اینترنتی، 
برچسب ها: سایت الکسا، آنالیز ترافیک سایت، کسب و کار اینترنتی، رتبه بندی سایت،  

تاریخ : شنبه 28 فروردین 1395 | 07:54 ب.ظ | نویسنده : فرزانه سیف | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • داتیس چت